P30-ART

لینک ورود


ارسال موضوع ارسال پاسخ
روستای آروق
13/02/13, 11:11 AM
ارسال: #1
روستای آروق
روستاي آروق در فاصله سه كيلومتري شرق شهر ملكان در استان آذربايجان شرقي قرار گرفته است كه از طرف غرب به شهرملكان و روستاي ميدانجوق ، از طرف شمال به روستاي قلعه جوق ، از طرف شرق به روستاهاي اميرغائب و آقمنار و از طرف جنوب به روستاي قره چال محدود است . در خصوص وجه تسميه اين روستا متاسفانه تاكنون تحقيقات چنداني صورت نگرفته است حتي برخي به اشتباه آنرا با كلمه آروغ فارسها يكسان مي دانند ولي در اين خصوص ۲ نظر قابل ذكر است اول اينكه كلمه آروق يك كلمه مغولي است كه از زمان حكومت جانشينان چنگيز خان در ايران ( حكومت ايلخانان مغول ) به يادگار مانده است و دوم اينكه باني اين شهر در زمانهاي قديم پيرمردي بوده است كه چون بسيار لاغراندام بود مردم به وي لقب آروق بابا ( پيرمرد لاغر ) داده اند و اين نام برروي اين روستا باقي مانده است حتي تا همين اواخر كلبه اي مخروبه نيز در كنار قبرستان اين روستا وجود داشت كه به نام آروق بابا مشهور بود و متاسفانه به دليل عبور خط لوله گاز صادراتي به تركيه از مسير اين كلبه تخريب گرديد .
روستاي آروق هم اكنون مركز دهستان گاودول مركزي شهرستان ملكان مي باشد ( روستاي آقمنار مركز گاودول شرقي و روستاي بايقوت مركز دهستان گاودول غربي است ) اين روستا داراي حدود ۷ هزار نفر جمعيت مي باشد و به دليل قرارگرفتن در مسير ارتباطي حدود ۴۰ روستا به شهرملكان داراي رونق بسيار بوده و در بين روستاهاي اين شهرستان كاملا شاخص مي باشد و بدون شك پيشرفته ترين و پررونق ترين روستاي اين شهرستان است كه در سال ۱۳۸۶ هم از طرف بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان به عنوان روستاي نمونه استان معرفي گرديده است .

ساختار شهري و محلات آروق

روستاي آروق كه هم اكنون به علت مهاجر پذير بودن و افزايش طبيعي جمعيت رفته رفته از چهره روستايي خارج و سيماي شهري به خود مي گيرد داراي ۲ گونه بافت است : بافت قديم كه اكثرا مركز روستا و محله ماخار را در بر مي گيرد و بافت جديد كه در حاشيه هاي روستا و در محله نوساز مشاهده مي شود . اين روستا داراي يك خيابان اصلي است كه امتداد آن از يك طرف به شهر ملكان و از طرف ديگر به روستاهاي قره چناق و آقمنار منتهي مي شود . همچنين كمربندي اين روستا نيز كه محل عبور خودروهاي روستاهاي بالا دست بود هم اكنون در اثر توسعه مناطق مسكوني به خياباني در وسط روستا تبديل گرديده است . اين روستا همچون اكثر نقاط كشور از نظر سيماي ظاهري داراي محلات نوساز ( در غرب روستا ) و محلات تاریخی مثل ماخار مي باشد.که طبق یک نظر هسته اولیه این روستا در منطقه ماخار و نزدیک ایستگاه منبع آب قدیمی روستا می باشد که بقایای یک قبرستان نیز در آن مناطق دیده می شود.
از محلات و كوچه هاي معروف اين روستا مي توان به موارد ذيل اشاره كرد : ۱- محله اوزون كوچه -۲- محله ماخار ۳- محله دهدير اوستي - ۴- محله خان گولي - ۵- محله حاجي قاباغي - ۶- محله كمر بندي - ۷- محله جاده اميرغائب
معرفی امکانات صنعتی اقتصادی و آموزشی روستای آروق
همانگونه که در مطالب قبلی ذکر گردیده بود روستای آروق در میان روستاهای شهرستان ملکان از موقعیت ممتازی برخوردار است که ذیلا به قسمتی از امکانات مختلف این روستا اشاره می شود :
۱- مجتمع ذوب آهن شمالغرب کشور : این مجتمع که با تلاشهای نماینده محترم شهرستان جناب دکتر خدادادی و سرمایه گذاری بخش خصوصی در شهرستان ملکان احداث می شود در روستای آروق واقع شده است و جزو طرحهای شاخص صنعتی در منطقه می باشد این مجتمع هم اکنون در حال ساخت است و با بهره برداری از آن نقش انکارناپذیری در توسعه منطقه خواهد گذاشت .
۲- خط آهن در حال احداث مراغه به ارومیه و استان آذربایجان غربی از ضلع شرقی این روستا می گذرد و شنیده ها حاکی است ایستگاه راه آهن شهرستان ملکان نیز در این روستا احداث خواهد شد . همچنین این روستا محل عبور چندین خط لوله گاز و نفت و آب می باشد از قبیل خط گاز صادراتی ترکیه - خط آبرسانی زرینه رود به تبریز و خط انتقال نفت از جنوب کشور به پالایشگاه تبریز . که اهمیت زیادی را به آن بخشیده است و اصولا یکی از دلایل احداث مجتمع ذوب آهن در این روستا وجود این امکانات می باشد .
۳- این روستا دارای یک مدرسه دخترانه تا مقطع سوم راهنمایی و دو مدرسه پسرانه تا مقطع سوم دبیرستان می باشد و یک مدرسه شبانه روزی ( شهید بهشتی ) در مقطع راهنمایی نیز در آن واقع است که تنها از دانش آموزان روستاهای دور افتاده ثبت نام می کند و دانش آموزان بومی نمی توانند در این مدرسه تحصیل کنند .
۴- روستای آروق از نظر بهداشتی دارای خانه بهداشت روستایی و همچنین یک مرکز تقریبا مجهز بهداشتی درمانی می باشد و وضعیت نسبتا مناسبی از این نظر دارد .
۵- این روستا دارای یک مجتمع اموزشی متعلق به سازمان فنی و حرفه ای کشور - یک خانه ترویج روستایی ( شهید آزادی ) - پایگاه سپاه نجف الاشرف - مجتمع پمپاژ آب می باشد .

افراد مشهور روستاي آروق

روستاي آروق با اينكه به دليل افزايش جمعيت خود و شكاف بين نسلها بتدريج صميميت جوامع كوچك روستايي را از دست داده ولي با اين وجود چندين طايفه مشهور و افراد ريش سفيد نيز در اين روستا هستند كه تقريبا براي همه افراد و حتي روستاهاي اطراف و شهر ملكان شناخته شده و معروف هستند كه از ميان طوايف معروف اين روستا مي توان به نمونه هاي ذيل اشاره كرد : باقرزاده - راثي- خيري زاده - سلمانزادگان - عبدي - صادقيان - داداشي - احدزاده و ...
از افراد ريش سفيد و مشهور اين روستا نيز بدون توجه به چگونگي معروفيت خود مي توان موارد ذيل را برشمرد : ۱- حاج جواد راثي -۲- حاج محمد فرجي - ۳- حاج علي حسين باقرزاده - ۴- حاج يونس داداشي - ۵- حاج هلال محمد ن‍ژاد - ۶- حاج صولت خيري زاده - ۷- حاج ابوالقاسم احدزاده - ۸- حاج صاحبعلي احدزاده
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع ارسال پاسخ


پرش به انجمن:1