P30-ART

لینک ورود


ارسال موضوع ارسال پاسخ
آراکلیان ـ سورن
15/07/15, 06:54 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 15/07/15 07:26 PM، توسط Behruz Rostami.)
ارسال: #1
آراکلیان ـ سورن
[تصویر:  arakeliyan.jpg]
آراکلیان ـ سورن
(1266 هجری‌شمسی، تبریز ـ 1341 هجری‌شمسی، تبریز)
پایه‌گذار صنعت ساز سازی در ایران، استاد مدرسه عالی موسیقی و نوازنده ویولونسل

سورن آراکلیان یکی از چهره‌های درخشان موسیقی در زمینه آهنگسازی، نوازندگی و ساخت ساز است که در سال 1266 هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. در کودکی به تفلیس رفت و تحصیلات مقدماتی خود را به پایان رسانید و به پیشنهاد پدر و مادر وارد دانشگاه امپراطوری نوار اسیسک در شهر ادسا شد اما عشق به موسیقی باعث شد وارد کنسرواتوار تفلیس شود.
وی برای ادامه کار و آموزش ساز ویولنسل به پراگ رفت. آشنایی وی با کارل دورژاک ـ استاد ویولن‌سازی ـ راه جدیدی برایش باز کرد و رفته رفته به یکی از اساتید مسلم ساز سازی تبدیل گردید و در عین حال به نواختن قطعات موسیقی پرداخت و با سفرهای متعدد به برلن و دیگر نقاط دنیا، تجارب ارجمندی کسب نمود.
در زمان ریاست علینقی وزیری در هنرستان موسیقی به تهران رفت و در آنجا مشغول به همکاری شد. از کارهای شایسته وی در هنرستان موسیقی، دعوت از اساتید بزرگ موسیقی اروپا برای تدریس در هنرستان بود. وی در این هنرستان تدریس موسیقی و ساز سازی می‌کرد و تعدادی ساز بسیار با ارزش و ماندگار نیز در دست متبحران این فن از او به یادگار مانده است.
ترجمه آلمانی کتابی به زبان فرانسه در مورد ویولن در سال 1337 هجری‌شمسی، ریاست مدرسه موسیقی تفلیس و مدیریت کارگاه سازسازی وزارت فرهنگ و هنر از جمله فعالیتهایی است که برای این استاد می‌توان برشمرد.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع ارسال پاسخ


پرش به انجمن:1